- Szkolenie odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98, poz. 602, oraz Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 24 grudnia 2003 r. w sprawie szkolenia i uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi.
- Ośrodek prowadzi szkolenie w zakresie kategorii A, A1, B, B+E,C,C+E, D i T prawa jazdy.
- Kandydat na kierowcę ubiegający się o szkolenie musi spełniać następujące warunki:
- posiadać wymagany wiek: przyjęty na kurs może być kandydat, który w dniu rozpoczęcia kursu ukończył 17 lat i 9 miesięcy ( wiek wymagany na kat.A1 i T to 15 lat i 9 miesięcy )
- kandydat niepełnoletni musi przedłożyć oświadczenie rodziców lub opiekunów, że wyrażają zgodę na przystąpienie do szkolenia i egzaminu państwowego na kategorię B prawa jazdy.
- przedstawić nr PESEL.
- posiadać orzeczenie lekarskie, przeprowadzone przez lekarza uprawnionego do badania kierowców i kandydatów na kierowców pojazdów samochodowych, stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami silnikowymi, w stosunku do których wymagane jest posiadanie prawa jazdy .
- dokonać opłaty za szkolenie w wysokości określonej niniejszym regulaminem.
- Spełniający wymagania kandydat podpisuje kartę zgłoszenia na kurs stanowiącą zlecenie przeprowadzenia szkolenia zgodnie z niniejszym REGULAMINEM i jest podstawą do roszczeń ośrodka w stosunku do osoby szkolonej o dokonanie należnych, a nie uiszczonych opłat za odbyte szkolenie.
- Koszt szkolenia jest podany w cenniku. W szczególnych przypadkach opłata może być ustalana indywidualnie przez Kierownika ośrodka z osobą szkoloną lub grupą osób.
- Opłata może być dokonana w ratach, przy czym pierwsza wpłata musi nastąpić przed rozpoczęciem zajęć praktycznych. Dokonanie wpłaty ośrodek potwierdza dokumentem KP. Jeżeli za szkolenie ma być wystawia faktura, należy to zgłosić przy dokonywaniu opłaty. W przypadku niepełnoletniej osoby szkolonej rachunek może być wystawiony na nazwisko rodzica lub opiekuna.
- W przypadku rezygnacji ze szkolenia w ośrodku po rozpoczęciu kursu i dokonaniu opłat, osobie szkolonej przysługuje zwrot pieniędzy po potrąceniu:
- 100 zł za zajęcia teoretyczne.
- 50 zł za każdą godzinę zajęć praktycznych.
- Osoba szkolona rozpoczyna naukę w zakresie teorii (30 lekcji), zgodnie z programem zajęć teoretycznych.
- Godziny szkolenia teoretycznego do wyboru przez uczestników kursu w drodze głosowania. Indywidualny tok nauczania (za dodatkową opłatą zależną od ilości spotkań)
- Po zaliczeniu wymaganej ilości godzin zajęć teoretycznych, osoba szkolona rozpoczyna szkolenie praktyczne zgodnie z programem zajęć praktycznych.
- W trakcie szkolenia praktycznego kursant ma prawo do uczestnictwa bez ograniczenia w wykładach prowadzonych dla innych grup.
- Po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu wymaganych umiejętności praktycznych osoba szkolona musi przystąpić do:
- wewnętrznego egzaminu teoretycznego (koszt egzaminu teoretycznego 0 zł)
- wewnętrznego egzamin praktycznego (koszt egzaminu praktycznego 0 zł)Po uzyskaniu pozytywnego wyniku obu egzaminów, ośrodek szkoleniowy wystawia zaświadczenie o ukończeniu programowego kursu dla osób ubiegających się o prawo jazdy.
- W przypadku stwierdzenia przez instruktora po 30-tu godzinach jazdy braku wymaganych umiejętności, Kierownik ośrodka ma prawo odmówić wydania zaświadczenia i sugerować dalsze praktyczne szkolenie.
- Osoba szkolona może zrezygnować z dalszego szkolenia w ośrodku lub z danym instruktorem i zażądać wtórnika karty przeprowadzonych zajęć i zwrotu zaświadczenia lekarskiego.
- Ośrodek w jednym dniu nie przeprowadza więcej niż dwie-trzy godziny szkolenia praktycznego co jest maksymalnym czasem gwarantującym optymalną efektywność zaobserwowaną na bazie wieloletnich doświadczeń. O wprowadzeniu innego, indywidualnego toku szkolenia decyduje Kierownik Ośrodka.
- Na początku kursu osoba szkolona otrzymuje programy szkolenia teoretycznego oraz praktycznego w celu kontrolowania, weryfikowania i obserwacji własnych postępów w nauce. Programy służą również do kontroli prawidłowości przeprowadzania szkolenia w ośrodku.
- W czasie szkolenia praktycznego:
- żadna lekcja nie przepada kursantowi, bez względu na to, z jakiego powodu się nie odbyła.
- instruktor oczekuje na spóźnionego kursanta 15 min. i nie wlicza tego czasu do czasu szkolenia. Może jednak skrócić lekcję w danym dniu z uwagi na inne terminowe zobowiązania i uwzględnić to w innym terminie.
- kursant oczekuje na instruktora do 15-tu min. Jeżeli w tym czasie instruktor się nie zgłosi oznacza to, że lekcja się nie odbędzie i należy ustalić inny termin ( dzwoniąc lub oczekując na telefon od instruktora).
- O sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem, dotyczących szkolenia i działalności ośrodka decyduje Kierownik Ośrodka.
- Wszelkie Informacje dotyczące warunków przeprowadzania, uczestnictwa w kursie i przebiegu szkolenia można uzyskać w biurze ośrodka lub pod podanymi wyżej numerami telefonów. Bezpośredni telefon komórkowy Kierownika Ośrodka 605 303 112.
- Skargi uwagi i wnioski mogą być składane w biurze ośrodka lub zgłaszane bezpośrednio Kierownikowi ośrodka (również telefonicznie).